kliknij - kliknij - kliknij - strona - to - url - http - tutaj - www - blog
PATOLOGIA OPŁUCNEJ ZAPALENIE OPŁUCNEJ
3 lutego 2014, Doktor No comments
Zapalenie opłucnej (pleuritis) jest zwykle sprawą wtórną, jako powikłanie krupowego zapalenia płuc lub gruźlicy. Odróżniamy zapalenie opłucnej suche (pleuritis sicca) i wysiękowe (pleuritis exsudativa).
Zapalenie suche jest zapaleniem włóknikowym i występuje zwykle w zapaleniu płatowym płuc. Złogi skrzepłego włóknika pokrywają powierzchnię opłucnej w postaci błon. Mogą one ulegać rozpuszczeniu i wessaniu lub organizacji. Organizacja błon prowadzi do powstawania zrostów lub zlepów, niekiedy nawet na powierzchni całego płuca. Zrosty i zlepy upośledzają ruchy płuca i jego funkcję oddechową.
Zapalenie wysiękowe jest najczęściej zapaleniem surowiczym, rzadziej ropnym. Zapalenie ropne, zwane inaczej ropniakiem opłucnej (empyema pleurae) jest zwykle powikłaniem przebitego ropnia płuc lub drążącej rany klatki piersiowej.
PATOLOGIA TRZUSTKI
15 marca 2014, Doktor No comments
Trzustka jest narządem, który składa się z dwu różnych tkanek, gruczołowych: gruczołu wewnątrzwydzielniczego (wysepek Lan- gerhansa), wydzielającego insulinę i glikogen, oraz gruczołu ze- wnątrzwydzielniczego, wydzielającego sok trzustkowy.
Sok trzustkowy zawiera trypsynę trawiącą białka, amylazę,. trawiącą węglowodany i lipazę trzustkową trawiącą tłuszcze. Najbardziej istotne znaczenie mają trypsyna i lipaza. Mimo- istnienia innych fermentów proteolitycznych (pepsyna, erepsy- , na) jedynie trypsyna trzustkowa jest w stanie trawić jądra komórkowe. Lipaza trzustkowa jest zasadniczym fermentem rozbijającym tłuszcze obojętne na kwasy tłuszczowe i glicerynę.
PATOLOGIA WĄTROBY
16 marca 2014, Doktor No comments
PRZYCZYNY CHORÓB WĄTROBY
Wątroba, największy gruczoł ustroju, spełnia niezwykle ważną rolę. Świadczy o tym chociażby fakt, że usunięcie eksperymentalne wątroby powoduje śmierć zwierzęcia w ciągu najpóźniej 56 godz.
W powstawaniu chorób wątroby, poza czynnikiem ustrojowym (skaza artretyczna) główną rolę odgrywają zakażenia, zatrucia i samozatrucia. Zrozumiałe jest to ze względu na znaczenie wątroby w procesach odtruwania.
Nie ma prawie choroby zakaźnej, w której czynność wątroby nie uległaby upośledzeniu. Szczególnie silnie jednak zaznacza się to w takich chorobach, jak: dur brzuszny, odra, żółtaczka zakaźna, żółta febra i wiele innych. Poważne uszkodzenie wątroby stwierdza się w alkoholizmie, zatruciach solami metali ciężkich, ciałami smołowatymi, a szczególnie fosforem. Zaburzenia przemiany materii, prowadzące do samozatrucia ustroju, wywołują cały szereg zaburzeń czynności wątroby. Zwłaszcza cukrzyca (zatrucie ciałami ketonowymi) i samozatrucia jelitowe (indol, skatol, fenol) może powodować zwyrodnienie wątroby.
PATOLOGIA ŻOŁĄDKA
9 marca 2014, Doktor No comments
Żołądek, główny zbiornik pokarmów, jest tym odcinkiem przewodu pokarmowego, w którym rozpoczynają się zasadnicze procesy trawienia chemicznego i mechanicznego.
Trawienie chemiczne polega na rozkładzie pokarmów przez sok . żołądkowy na składniki prostsze. W skład soku wchodzą fermenty proteoli- tyczne (pepsyna i podpuszczka), fermenty trawiące węglowodany (amylaza) i tłuszcze (lipaza żołądkowa), poza tym kwas solny. Ten ostatni jest istotnym czynnikiem aktywującym fermenty (pepsyna działa tylko w środowisku kwaśnym). Wzmaga, on i podtrzymuje wydzielanie soku żołądkowego oraz właściwą motorykę żołądka. Hamuje ponadto rozwój drobnoustrojów w żołądku.